Názov latinčina pochádza z názvu oblasti Latium (dnes talianske Lazio), osídlenej italickým kmeňom Latinov. Písmo, ktoré poznáme ako latinka vzniklo práve na území dnešného Talianska. Má korene v semitskej, fenickej ale aj gréckej abecede. Písaná latinčina pôvodne nemala interpunkciu, poznala iba verzálky, teda veľké písmená, a dokonca neobsahovala ani medzery medzi slovami – čiastočne kvôli šetreniu miesta, písalo sa totiž na malé voskové tabuľky. Odtiaľ pochádza aj termín, resp. metafora, tabula rasa. Odhaduje sa, že najstarší nápis v latinčine nesie spona na odev zo 7. storočia pred n.l. nájdená v meste Palestrina.
Vývoj latinčiny sa dá rozdeliť do niekoľkých období a úzko súvisí s rozpínavosťou Rimanov a Starovekého Ríma. Okolo roku 265 pred n.l. Rimania dobyli grécke kolónie, čím sa ich jazyk obohatil o grécke slová, no starú latinčinu ovplyvňovala aj etruština či oskičtina. Veľký jazykový rozmach bol zaznamenaný v 1. storočí pred n.l. Rozvíjala sa literatúra, slovná zásoba, latinčina sa očisťovala od ľudových prvkov. Vznikali významné diela známych autorov – Cicera, Caesara, Varra a iných. Klasická latinčina sa rozširovala spolu s mocou Rimanov a stala sa z nej lingua franca antického sveta.
Nesmieme však zabúdať na ľudovú latinčinu, ktorá existovala popri tej klasickej, pričom tieto dve jazykové vrstvy sa navzájom ovplyvňovali. Z ľudového jazyka (sermo vulgaris) sa postupne, okolo 9. storočia, vyvinuli práve románske jazyky. Po páde Západorímskej ríše vplyv latinčiny upadal, no svoje miesto našla aj v stredoveku. Príchodom novoveku a snahou prekonať úpadok stredoveku latinčina znovu získala dôležité postavenie. Z tohto obdobia pochádza aj latinčina rímskokatolíckej cirkvi.