sLOVEnsko – srdce Európy na správnom mieste
LEXIKA 09.10.2018 Spoznávajte svet s Lexikou Čas čítania: 3 min.Po spoznávaní rôznych krajín, ktoré sme pre vás pripravili v predchádzajúcich článkoch prišlo na rad naše „malé-veľké“ Slovensko. Je pravda, že čo sa týka našej rozlohy (49 036 km2) či počtu obyvateľov (necelých 5,5 milióna) nepatríme medzi velikánov. Naša veľkosť však spočíva v niečom inom. A presne na to sa pozrieme v nasledujúcich riadkoch.
Vitajte doma!
Nazrime na naše krásne Slovensko z iného uhla. Začneme srdcom. Srdce je jedným z najdôležitejších orgánov ľudského tela. Symbolizuje lásku, náklonnosť, bojovnosť, životnú silu a ďalšie prejavy vrúcnych citov. Srdečné privítanie návštevy sprevádzané chlebom so soľou a domácim páleným je súčasťou slovenských tradícií odjakživa.
A napokon, práve Slovensko sa z geografického hľadiska považuje za „srdce Európy“. Môžeme teda smelo tvrdiť, že Európa by bez Slovenska nemohla byť Európou.
Pre nás, Slovákov, je Slovensko výnimočné preto, lebo je naše! Tu sme sa narodili, tu sme vyrástli, tu žijeme, pracujeme, tešíme sa, tvoríme a robíme všetko pre to, aby nám tu bolo stále lepšie.
Slovensko, ženy a autá...
Krásne ženy a nablýskané autá k sebe odjakživa patrili a toto tvrdenie sa asi najviac bude páčiť mužskému pohlaviu. Veľa ľudí o tom možno nevie, ale Slovensko je krajinou áut. Na tisíc obyvateľov totiž pripadá takmer 200 vyrobených áut a vďaka tomu sme vzhľadom na počet obyvateľov ich najväčším výrobcom na svete. No a do pekného auta sa hodí pekná žena, čo poviete? Krása je, samozrejme, vec vkusu. Avšak pri úvahách o tom, v ktorej krajine nájdeme najkrajšie ženy na svete, sa naše pôvabné Slovenky objavujú takmer vždy.
Svetové Slovensko a jeho naj
Okrem nádhernej prírody, ktorú ponúkajú národné parky Slovenska, Vysokých Tatier, nezameniteľných tradícií, folklóru a jedla máme aj ďalšie klenoty stojace za povšimnutie. Patrí medzi ne napríklad vyše 6 tisíc jaskýň, 1300 minerálnych prameňov alebo najvyšší počet hradov a zámkov na počet obyvateľov – vyše 120, aj keď väčšina z nich sú iba zrúcaniny. A o tom, že Slovensko na svete nehrá iba druhé husle sa môžete presvedčiť v týchto naj:
- Najstaršia mincovňa na svete, ktorá funguje nepretržite, od roku 1328 je v Kremnici.
- Najstaršia technická univerzita sa nachádza v Banskej Štiavnici – hovoríme o Baníckej akadémii, ktorú založila ju Mária Terézia.
- Najvyšší gotický oltár na svete sa nachádza v Levoči a jeho autorom je Majster Pavol z Levoče.
- Prvou rezerváciou ľudovej architektúry na svete sú Čičmany.
- Prvou jaskyňou na svete s elektrickým osvetlením (v roku 1882) bola Dobšinská ľadová jaskyňa.
- Jediným hlavným mestom na svete, hraničiacim s dvoma štátmi súčasne je Bratislava.
- Jedna z najstarších staničných budov na svete je budova prvej konskej železnice v Bratislave.
- Jediným orlojom na svete, ktorý ukazuje takzvaný pravý slnečný čas je Orloj v Starej Bystrici.
- Najstarším maratónom v Európe a tretím na svete je Medzinárodný maratón mieru, ktorý sa už 95 rokov koná v Košiciach.
- Jedinou jaskyňou svojho druhu v Európe je Ochtinská aragonitová jaskyňa.
- Jedným z najväčších zrúcaninových hradných komplexov v strednej Európe s rozlohou viac ako 4 hektáre je Spišský hrad.
- Slovensko je naj, pretože je našou vlasťou a domovom!
Slováci, ktorí zmenili dejiny
Na záver pre vás máme krátky zoznam Slovákov, ktorí zmenili chod dejín:
- Štefan Banič, rodák z okolia Smoleníc – zostrojil prvý použiteľný padák na princípe dáždnika.
- Jozef Murgaš, rodák z Tajova – ako prvý na svete vykonal rádiový prenos hovoreného slova, čiže sa stal vynálezcom rádia.
- Aurel Stodola, rodák z Liptovského Mikuláša – skonštruoval prvú pohyblivú protézu rúk a chodidiel.
- Ján Bahýľ, rodák zo Zvolenskej Slatiny – verejne prezentoval koncept dnešnej helikoptéry s pohonom ľudskej sily, ktorý aj skutočne vzlietol.
- Maximilián Petzval, rodák zo Spišskej Belej – vynašiel fotografické objektívy a pripravil koncepty ďalekohľadov, premietačiek a zlepšenia mikroskopu.
- Štefan Anián Jedlík, rodák z dedinky Zemné – vynašiel elektromotor s jednosmerným rotačným pohybom.
- John Hertz, rodák z dedinky Sklabiňa – vymyslel žlté americké taxíky.
- Michal Bosák, rodák z obce Okrúhle – ako prezident banky v Olyphante sa podpísal na americkú desaťdolárovku.
Významnými objavmi a vynálezmi sa však Slovensko môže pýšiť i v súčasnosti. Medzi ne patria napríklad lietajúce auto, rýchlo rozložiteľný plast, keramický materiál pre supersonické lietanie a mnoho ďalšieho. Môžeme preto povedať, že aktuálny oficiálny slogan Slovenska „Dobrý nápad, Slovensko“ v preklade do angličtiny „Good Idea, Slovakia“ je veľmi trefný.
Napadajú Vám ďalšie dôvody, pre ktoré môžeme byť hrdí na srdce Európy? Neváhajte a podeľte sa o ne s nami v komentároch. ↓
Sme tím ľudí s vášňou pre jazyky. Naším poslaním je pomáhať ľuďom komunikovať a navzájom sa dorozumieť. Už od roku 1993 pomáhame našim klientom napredovať.
Povedzte to ďalej!