Hoax, Gmail, podpísaný a zdravotný brat – Lexika spisovne
LEXIKA 16.06.2014 Lexika spisovne – jazykové okienko Čas čítania: 2 min.Utorňajší boj za spisovnú slovenčinu prináša novinky z digitálneho sveta, trochu z nemocničného prostredia a administratívy. A bonusom budú veterníky a krémovníky.
Ako skloňovať Gmail?
V komunikácii je potrebné poznať i správne skloňovanie takých frekventovaných slov ako je Gmail alebo e-mail. Ako teda skloňovať čokoľvek so slovom mejl, email? E-mail sa zaradil medzi prevzaté slová končiace na –l, ako napríklad detail, email (náter), koktail, festival, textil či interval. Všetky sa skloňujú pravidelne podľa vzoru dub, čiže aj v lokáli jednotného čísla majú príponu –e. Nesprávne sa používa skloňovanie podľa vzoru stroj (v e-maili, v gmaili). Spisovná verzia je teda v e-maile, v gmaile.
Zdravotné sestry, zdravotní bratia?
Istotne ste sa už aj vy zamysleli nad tým, ako nazvať mužov vykonávajúcich povolanie ošetrovateľa. Poznáme zdravotnú sestru, sestričku, poznáme však aj bračeka? Ako patrí k slovu sestra slovo brat, tak patrí i k zdravotnej sestre zdravotný brat. Toto dvojslovné pomenovanie sa dostalo do Krátkeho slovníka slovenského jazyka na základe uplatňovania v jazykovej praxi. Braček to teda síce nebude, ale nabudúce môžete u doktora osloviť ošetrovateľa pokojne aj zdravotný brat.
Doleuvedený, horeuvedený, dolupodpísaný, čo je správne?
V dokumentoch môžeme často vidieť rôzne varianty zložených prídavných mien, a to dole uvedený, doleuvedený, hore uvedený, horeuvedený či dolu podpísaný a dolupodpísaný.
Správne sa tieto slová píšu spolu, t.j. horeuvedený, dolupodpísaný, avšak považujú sa už za zastarávajúce slová. To znamená, že je vhodnejšie ich nahradiť prídavnými menami alebo spojeniami prísloviek a prídavných mien uvedený, predtým uvedený, predchádzajúci, ďalej uvedený, nasledujúci a podpísaný.
Ak by ste chceli napísať vyššie/nižšie uvedený alebo nižšie podpísaný, musíte slová písať oddelene. V tomto prípade ale takisto stačí použiť výraz podpísaný.
Skloňovať či neskloňovať hoax?
Hoax, t.j. falošná správa, je slovo prevzaté z angličtiny a zaraďuje sa medzi mužské neživotné podstatné mená. Skloňujeme ho podľa vzoru dub. Teda z hoaxu vyplýva, počuli sme hoax, súvisí to s hoaxom, atď.
Čerešnička na záver
Tentokrát o výslovnosti. Vedeli ste, že slová necht, kaderník, veterník sa čítajú mäkko? Hovoríme [ňecht], [kaďerňík] a [veťerňík]. Opakom je zase častá chyba pri slovách tie a tieto. Vyslovujú sa tvrdo - [tie] a [tieto]. Mimochodom, keď sme pri tých veterníkoch, krémešu sa spisovne povie krémovník.
Sme tím ľudí s vášňou pre jazyky. Naším poslaním je pomáhať ľuďom komunikovať a navzájom sa dorozumieť. Už od roku 1993 pomáhame našim klientom napredovať.
Povedzte to ďalej!