Od jedna do tisíc: Ako písať číslovky slovom
Simona Pralovska 17.08.2023 Lexika spisovne – jazykové okienko Čas čítania: 4 min.Aj vy občas kalkulujete, ako správne napísať číslo alebo číslovku slovom? V našom článku sa pozrieme na najčastejšie chyby pri písaní čísloviek.
V dnešnej časti rubriky Lexika spisovne sa venujeme základným aj radovým číslovkám, ich správnemu písaniu i skloňovaniu. Ukážeme si aj to, že trikrát a tri krát nie je to isté. Zo všetkého najprv sa však pozrieme na delenie čísloviek.
Článok bol pôvodne publikovaný 20.2.2019. Rozšírili sme ho, aby vám nič neušlo.
Aké druhy čísloviek poznáme?
Číslovky sú plnovýznamový, ohybný slovný druh. Pomocou nich vyjadrujeme počet, poradie a množstvo. Delíme ich podľa významu a určitosti.
Jednotlivé druhy čísloviek v tabuľke
Číslovky podľa významu | Pýtame sa | Vyjadrujú | určité | neurčité |
základné | Koľko? Koľkí? | počet osôb, vecí | jeden, dva, sedem | veľa, mnoho, málo |
skupinové | Koľko? | počet vecí pomenovaných pomnožným podstatným menom, vecí vyskytujúcich sa v páre | dvoje, pätoro, osmoro | viacero |
násobné | Koľko ráz? Koľkokrát? Koľkonásobný? |
počet dejov | päť ráz, dvadsať ráz sedemkrát štvornásobný |
mnoho ráz veľakrát mnohonásobný |
druhové | Koľkoraký? | počet druhov | jednaký, dvojaký | mnohoraký |
radové | Koľký? | poradie | prvý, šiesty, deviaty | niekoľký |
Základné číslovky
Základné číslovky sú hlavnou skupinou čísloviek. Vyjadrujú počet osôb, zvierat, vecí. K základným číslovkám zaraďujeme aj zlomkové číslovky.
Skupinové číslovky
Skupinové číslovky sa niekedy zaraďujú aj pod základné číslovky. Označujú počet alebo množstvo ako súhrn častí. Často sa používajú v spojení s pomnožnými podstatnými menami a sú nesklonné.
Vznikajú odvodením od základných čísloviek pomocou prípony a viažu sa s genitívom:
- -oje: dvoje dverí, troje nohavíc;
POZOR: Nie dvojo, trojo! - -oro: štvoro očí, pätoro čižiem;
- -ero: viacero nožníc.
Násobné číslovky
Pravopis násobných čísloviek je častým kameňom úrazu. Násobné číslovky môžeme vyjadriť:
- pridaním slova raz/razy/ráz (dva razy),
- použitím nesamostatnej časti slova krát (dvakrát),
- pomocou prídavného mena -násobný (dvojnásobný),
- pridaním prípony -itý (dvojitý).
Druhové číslovky
Druhové číslovky určujú počet druhov, na ktoré môžeme veci alebo deje rozdeliť. Tvoríme ich zo skupinových čísloviek pomocou prípon:
- -aký/-aká/-aké: dvojaké skupiny jazykov, mnohoraké spôsoby;
- -ako: dvojako, mnohorako.
Radové číslovky
Radové číslovky označujú poradie. Majú podobu prídavných mien:
- určité: druhý, tretí, siedmy, stý, tisíci, nultý;
- neurčité: niekoľký, posledný, ostatný.
Časté chyby pri písaní čísloviek
Ako správne písať základné a radové číslovky?
Písane základných a radových čísloviek môže potrápiť. Pozrime sa na najbežnejšie chyby.
Za siedmymi horami alebo za siedmimi dolinami?
Druhá možnosť je správna – dolín bolo predsa sedem. Základné číslovky od päť do deväťdesiatdeväť skloňujeme podľa vzoru päť a píšeme ich s mäkkým i . Napríklad: na návštevu prišli piati synovia, na siedmich školách, šiestim z nás neprišla pošta, vo svojich osemdesiatich rokoch stále športoval. Výnimku tvoria číslovky končiace sa na -jeden, ktoré sú nesklonné: vrátil sa pred dvadsaťjeden rokmi.
Radové číslovky skloňujeme podľa vzoru pekný alebo cudzí: v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, k piatym narodeninám, tretí bod programu, naši futbalisti skončili druhí.
70-te roky alebo 80. roky? Ktoré máte radšej?
My máme v obľube jednoznačne 80. roky, ktoré lahodia najmä nášmu spisovnému oku. Radové číslovky sa správne zapisujú číslom s bodkou, bez ohľadu na to, či číslovku skloňujeme alebo nie. Ani dátum by sme predsa nenapísali ako 20-ty február. Správne je prídem po 20. februári, oslava 5. výročia, narodil sa v 80. rokoch.
Rovnaký princíp – teda zápis číslom bez prípony – sa uplatňuje aj pri písaní základných čísloviek: o 7 trpaslíkoch (o siedmich trpaslíkoch), v 2 vetách (v dvoch vetách) a podobne.
Kedy sa píšu číslovky spolu a kedy oddelene?
S písaním čísloviek slovom sa ešte stále môžeme stretnúť pri vyplňovaní rôznych tlačív, napríklad poštovej poukážky. Večnou dilemou je písanie čísloviek spolu a oddelene.
V základnom tvare píšeme číslovky slovom spolu: dvadsaťpäť (25), šesťstopäťdesiatdeväť (659).
Iné je to pri písaní miliónov a miliárd – tie píšeme oddelene, napríklad deväť miliónov osemstodeväťdesiatosemtisícštyristodvadsaťpäť (9 898 425). Pri takto zložitých číslach je však možné pre lepšiu prehľadnosť oddeliť tisícky, stovky a desiatky spolu s jednotkami. Preto by zápis toho istého čísla mohol vyzerať aj takto: deväť miliónov osemstodeväťdesiatosemtisíc štyristo dvadsaťpäť (9 898 425).
Naopak, ak číslovky skloňujeme, oddeľujeme jednotky. Platí to pre číslovky vyššie ako dvadsaťjeden. Napríklad dvadsiati piati ľudia, v tisícdeväťstopäťdesiatom ôsmom roku.
Prvý krát sa môžeme pomýliť, no druhý raz by sme to už mali napísať správne
Krát píšeme spolu so zvyškom slova, neoddeľujeme ho. Správne je preto druhýkrát, päťkrát a mnohokrát. Podobne aj pri písaní v kombinácii s číslom využijeme spojovník, napr. 5-krát. Slovo krát píšeme oddelene, iba ak popisujeme matematickú operáciu, akou je napríklad tri krát tri je deväť (3 × 3 = 9).
Naopak slovo raz píšeme oddelene, čiže štvrtý raz, tri razy. Existuje však jedna výnimka. Tou je slovo tentoraz, ktoré píšeme spolu. Ak sa pýtate prečo, odpoveď je jednoduchá. Slovo tentoraz je príslovka (nie číslovka).
Opakovanie je matkou múdrosti, preto si tieto pravidlá zopakujte ešte dva- či trikrát a svoj text si pre istotu vždy po sebe skontrolujte aj druhý raz.
Ako je to so skladaním čísloviek?
Pri písaní sa stretávame aj s chybami v skladbe čísloviek. Medzi najčastejšie faux pas patria číslovky päťnásť, devädesiat alebo šesto. Na tomto zápise je správne, že sú číslice napísané spolu. Nesprávna je ich skladba a preto si uvedieme príklady, ktoré nám pomôžu vyhnúť sa písomným nepríjemnostiam:
- 15 – pätnásť (pät + násť), 16 – šestnásť (šest + násť)
- 50 – päťdesiat (päť + desiat), 90 – deväťdesiat (deväť + desiat)
- 600 – šesťsto (šesť + sto), 900 – deväťsto (deväť + sto)
Nie je jedno, či sú jedni alebo jedny
Jedným z ďalších hlavolamov, s ktorým sa musíme vedieť popasovať je písanie čísloviek jedni a jedny. Jedny tanečníci, jedni topánky či jedni deti – ani jeden správny tvar! Prečo?
Jedni sa používa v nominatíve životných podstatných mien mužského rodu. V ostatných prípadoch – ženský, stredný a mužský rod neživotné – používame jedny s ypsilonom.
- Mužský rod: Vraveli nám o tom jednirodičia.
- Ženský rod: Celú zimu chodíš len v jednýchtopánkach.
- Stredný rod: Máme iba jednyoči, tak sa o ne starajme.
Čerešnička na záver – Každý vie, že dve a dve...
...sú predsa štyri. Takto spieva aj skupina Elán v jednej zo svojich pesničiek. Ale povedzme si na rovinu: dva a dve, to je niečo, čo býva problémom vo východnej časti Slovenska. Tam je totiž všetko „dva“ – napríklad: dva pivá, dva autá, dvasto eur a mohli by sme pokračovať. ?
Gramatické pravidlá však platia pre všetkých rovnako, a teda dva sa používa v mužskom rode (dva duby) a dve v ženskom a strednom rode (dve ženy, dve autá).
Pri číslovkách dvomi/dvoma ide o dvojtvar, pri ktorom sú obe možnosti správne.
Veríme, že po prečítaní tohto článku máte v písaní čísloviek jasno. Ak vás zaujímajú aj ďalšie slovenčinárske zákutia, rubrika Lexika spisovne je ako stvorená pre vás.
Svoju púť v LEXIKE som začala ešte počas študentských čias v roku 2017. Odvtedy mi LEXIKA, ľudia v nej i prekladateľské odvetvie prirástli k srdcu. Medzi moje každodenné výzvy patrí vyhľadávanie prekladateľských talentov. Popri tom sa venujem rozvíjaniu dobrých a otvorených vzťahov s našimi stálymi prekladateľmi, vďaka ktorým môžeme robiť to, čo nás napĺňa. Postupne sa k mojej náplni práce pričlenili aj marketingové aktivity a interné HR. Stereotyp mi teda v práci rozhodne nehrozí a každý deň sa naučím niečo nové. 🙃
Povedzte to ďalej!
Je to super,neviem sko by som sa to bez vas naucil. 👍👍👍👍
Dozvedel som sa vsetky informacie co som potreboval
Ďakujeme, Jakub. Tešíme sa, že Vám článok pomohol.😊
Veríme, že nájdete užitočné informácie aj v iných článkoch z kategórie Lexika spisovne.
Dakujem , velmi pekne spravena stranka a uz mi to je jasnejsie 😁😊
Sme radi, že ste v článku našli užitočné informácie. Ďakujeme za pochvalu! 🙂
Ďakujem za tento článok, pomohol mi. Páči sa mi ako sú tu prehľadne podané informácie.
Aj my ďakujeme Zuzana, sme radi, že Vám článok pomohol. 😊
Lebo zelený háj bul na vychodze,
toto mi pomoze urcite na preopakovanie, ale aj na tematicku z cisloviek. dakujem velmi pekne.
Určite najlepšie učivo na číslovky ktoré som našiel! Ďakujem Vám:)
Ďakujeme. Sme radi, že pomohlo. 🙂
Takto by sa malo vyučovať. Super.
super stránka, pomohla
Ďakujeme. 🙂
Dobrý potrebuval by som sa naučiť písať s pisovnie