Slová, ktorými sa dohovoríte v každej krajine: Tieto znejú vo všetkých jazykoch rovnako!
Dominik Parajka 11.08.2023 Spoznávajte svet s Lexikou Čas čítania: 2 min.Jednotlivé jazyky sveta prešli vývojom, ktorý trval tisícky rokov. Výsledkom je, že niektoré sú si v mnohých oblastiach podobné, iné zas nemajú takmer žiadne príbuzenské vzťahy. Napriek tomu sa však nájdu slová, ktorými sa dohovoríte takmer v každej krajine sveta.
Nie je ich veľa a nie vždy sa píšu úplne rovnako, no keď ich vyslovíte, bude vám rozumieť Číňan, Američan, Afričan i Francúz. Ktoré sú to?
OK
Uznávame, OK možno nie je úplne plnohodnotné slovo. Ide však o skratku, ktorej rozumejú ľudia po celom svete.
O vzniku slova OK existujú viaceré teórie. Azda najznámejšou je, že predstavuje skratku slovného spojenia „Oll Korrekt“, ktoré by s v angličtine po správnosti malo písať ako „All Correct“. OK prvýkrát použili Američania v časopise Boston Morning Post v roku 1839 a veľmi rýchlo sa začalo rozširovať do celého sveta. Obľúbeným sa stalo hlavne vďaka jeho krátkosti, ale aj preto, že písmená O a K sa nachádzajú prakticky v každom jazyku sveta.
Taxi
Nezáleží na tom, či prídete do Indie, Japonska, Ameriky alebo Afriky, v každej krajine uvidíte vozidlá, ktoré majú na karosérii nápis TAXI. V niektorých jazykoch sveta sa toto slovo píše trochu odlišne, no keď ho vyslovíte, vždy viete, že ide o taxi. Napríklad do japončiny sa prekladá ako „takushī“.
Čaj
Čaj pochádza z Číny. Zaujímavosťou je, že slovíčko „čaj“ je v čínštine písané len jedným znakom. Ten má v závislosti od lokality dve výslovnosti – „cha“ alebo „te“. Z tohto dôvodu sa po celom svete používajú dve rôzne slová na označenie čaju. V afrických, arabských či slovanských jazykoch sú zaužívané modifikácie slova „cha“, ktoré sa zvyčajne vyslovuje ako „ča“ alebo „čaj“.
V germánskych jazykoch sa zas stretnete s výslovnosťou „te“ alebo „tí“. Teda stačí, keď si zapamätáte dva výrazy – „cha“ a „te“ – a svoj obľúbený čaj si budete vedieť vypýtať po celom svete.
Káva
Podobne ako čaj, aj kávu si viete vypýtať po celom svete jedným slovíčkom. Predpokladá sa, že slovo káva bolo odvodené od názvu etiópskeho regiónu Kaffa, ktorý bol známy práve pestovaním kávovníkov. Slovo káva sa vyskytuje v rôznych podobách – qahua, kafe, koffie, caffè či khofi, no vždy sa vyslovuje veľmi podobne – ako „kafí“ alebo „káva“.
Ananás
Slovo ananás znie až na pár výnimiek rovnako v každom jazyku sveta. Stretnete sa s ním po celej Európe, v severských i arabských krajinách, Rusku, Afrike, Portugalsku a dokonca aj na Islande. Vzniklo zo starého tupijského slova nanas, ktoré má význam „excelentné ovocie“.
Predsa len sa ale nájde pár krajín, kde so slovom ananás veľmi nezabodujete. V angličtine sa používa výraz „pineapple“, v španielčine zas „piña“.
Pyžamo
Predpokladá sa, že slovo pyžamo vzniklo z perzského výrazu pajama. V dávnej minulosti mala väčšina jazykov sveta svoje vlastné pomenovanie pre voľné nohavice na spanie. Slovo pyžamo sa však veľmi rýchlo rozšírilo do celého sveta. Používajú ho vo francúzštine (pyjama), gréčtine (pitzáma), arabčine (bijāma) i japončine (pajama).
Gitara
Podľa jazykovedcov slovo gitara pochádza z gréckeho výrazu kithara alebo arabského slova gitara. Tento obľúbený hudobný nástroj nájdete takmer v každej krajine a vo všetkých jazykoch sa označuje prakticky rovnako. Keď poviete slovo „gitar“ alebo „gitara“, budú vám rozumieť ľudia z ktoréhokoľvek kúta sveta.
Banán
Nezáleží na tom, či pôjdete na tržnicu v Brazílii, Amerike, Kórei, Švédsku alebo Nórsku. Keď poviete „banán“ alebo „banana“, budú vám rozumieť všade. Názov tohto exotického ovocia sa v jednotlivých jazykoch píše rôzne – ako banan, banaan, banana alebo banane, no prakticky vždy sa vyslovuje rovnako a hneď viete, o čo ide.
Pizza
Slovo pizza je výnimočné tým, že sa v každom jazyku nielenže vyslovuje, ale aj píše rovnako. Pochádza z Talianska a udomácnilo sa vo všetkých krajinách sveta – od Japonska cez Rusko, európske štáty, Afriku až po Ameriku.
Poznáte ďalšie slová, ktoré sa v rôznych jazykoch píšu či vyslovujú rovnako? Napíšte nám ich do komentárov.
Ako copywriter som začal v Lexike pôsobiť počas roku 2021. Online marketingu, blogom a textom na weby sa ale venujem už viac ako 5 rokov. Bavia ma cudzie jazyky, venujem sa predovšetkým angličtine. Tú som si obľúbil už v detstve, keďže počas základnej školy som žil takmer rok v Anglicku. Mám rád spoznávanie cudzích národností a ich kultúr.
Povedzte to ďalej!